Technical Program

 
Mon, July 5, 2021
01:00 Meet & Greet📍Beach
02:00 Conference Opening📍Conference Room
02:14 SESSION: Simulation and Design Space ExplorationChair: Matthias Jung
02:15 Accurate LLVM IR to Binary CFGs Mapping for Simulation of Optimized Embedded Software. Alessandro Cornaglia, Alexander Viehl and Oliver Bringmann
📄Paper
📍Conference Room
02:40 RVfplib: A Fast and Compact Open-Source Floating-Point Emulation Library for Tiny RISC-V Processors. Matteo Perotti, Giuseppe Tagliavini, Stefan Mach, Luca Bertaccini and Luca Benini
📄Paper
📍Conference Room
03:05 Exploiting Similarity in Evolutionary Product Design for Improved Design Space Exploration.Luise Müller, Kai Neubauer and Christian Haubelt
📄Paper
📍Conference Room
03:30 Automatic Search-Space Compression in System-Level Design Space Exploration using Deep Generative Models.Valentina Richthammer and Michael Glaß
📄Paper
📍Conference Room
03:55 Break📍Beach
04:29 SESSION The 3Cs - Cache, Cluster and CloudChair: Georgios Keramidas
04:30 A Case for Partial Co-Allocation Constraints in Compressed Caches. \n\nDaniel Carvalho and Andre Seznec\n\nDaniel Carvalho and Andre Seznec
📄Paper
📍Conference Room
04:55 PoCL-R: A Scalable Low Latency Distributed OpenCL Runtime.Jan Solanti, Michal Babej, Julius Ikkala, Vinod Malamal Vadakital and Pekka Jääskeläinen
📄Paper
📍Conference Room
05:20 An analytical model for loop tiling transformation.Vasilios Kelefouras, karim Djemame, Georgios Keramidas and Nikolaos Voros
📄Paper
📍Conference Room
05:45 Interference-aware workload placement for improving latency distribution of converged HPC/Big Data cloud infrastructuresAchilleas Tzenetopoulos, Dimosthenis Masouros, Sotirios Xydis, and Dimitrios Soudris
📄Paper
06:10 Break📍Beach
06:44 SPECIAL SESSION: SecurityChair: Francesco Regazzoni  
06:45 Hard edges: Hardware-based Control-Flow Integrity for Embedded Devices.George Christou, Giorgos Vasiliadis, Elias Athanasopoulos and Sotiris Ioannidis
📄Paper
📍Conference Room
07:10 ROCKY: Rotation Countermeasure for the Protection of Keys and Other Sensitive DataKonstantina Miteloudi, Lejla Batina, Joan Daemen and Nele Mentens

📄Paper
📍Conference Room
07:35 Deep Learning Techniques for Side-Channel Analysis on AES Datasets Collected from Hardware and Software Platforms.Tanu Shree Rastogi and Elif Bilge Kavun
📄Paper
📍Conference Room
Tue, July 6, 2021
01:30 KEYNOTE: Spectres, Meltdowns, Zombies, Orcs: Can formal methods banish the ghosts that haunt your hardware?Speaker: Wolfgang Kunz
Chair: Matthias Jung
ℹ️ For more Information click here.

📍Conference Room
02:39 SESSION: Heterogeneous SoCChair: Diana Göhringer
02:40 Energy-efficient and High-throughput CNN Inference on Embedded CPUs-GPUs MPSoCs.Erqian Tang, Svetlana Minakova and Todor Stefanov
📄Paper
📍Conference Romm
03:05 Evaluating System Identification Methods for Predicting Thermal Dissipation of Heterogeneous SoCs.Joel Öhrling, Sébastien Lafond and Dragos Truscan
📄Paper
📍Conference Room
03:30 Break📍Beach
04:10 Embeddings of Task Mappings to Multicore Systems.Andres Goens and Jeronimo Castrillon
📄Paper
📍Conference Room
04:29 SESSION: Novel CPU Architectures and ApplicationsChair: Francesco Regazzoni
04:30 RT-LIFE: Portable RISC-V Interface for Real-Time Lightweight Security Enforcement.Christoph Spang, Florian Meisel and Andreas Koch
📄Paper
📍Conference Room
04:55 Phase-Aware CPU Workload Forecasting.

Erika Alcorta, Pranav Rama, Aswin Ramachandran, and Andreas Gerstlauer

📄Paper

📍Conference Room
05:20 WhiskEras 2.0: Fast and Accurate Whisker Tracking in Rodents.Petros Arvanitis, Jan-Harm Betting, Zaid Al-Ars, Laurens Bosman and Christos Strydis
📄Paper
📍Conference Room
05:45 Break📍Beach
06:19 SPECIAL SESSION: Next Generation ComputingChair: Marc Reichenbach
06:20 Hardware/Software Co-Design of an automatically generated Analog NN.Roland Müller, Maximilian Oppelt, Bijoy Kundu, Bangalore Ramesh Akshay Agashe, Thomas Thönes, Elmar Herzer, Claudia Schuhmann, Soumitro Chakrabarty, Christian Kroos and Loreto Mateu
📄Paper
📍Conference Room
06:45 Mitigating the Effects of RRAM Process Variation on the Accuracy of Artifical Neural Networks.Markus Fritscher, Johannes Knödtel, Maen Mallah, Stefan Pechmann, Emilio Quesada,Tommaso Rizzi, Christian Wenger and Marc Reichenbach
📄Paper
📍Conference Room
07:10 SparseMAX: Accelerating Quantum Neural Networks on GPU Clusters using Sparse-Matrix Kernels.Anand Ravishankar, Santhi Natarajan and Bharathi Malakreddy
📄Paper
📍Confernece Room
07:35 SEC-Learn: Sensor Edge Cloudfor Federated Learning.Patrick Aichroth, Christoph Antes, Pierre Gembatzka, Holger Graf, David Johnson, Matthias Jung, Thomas Kämpfe, Thomas Kleinberger, Thomas Köllmer, Thomas Kuhn, Christoph Kutter, Jens Krüger, Dominik Loroch, Hanna Lukashevich, Lei Zhang, Nellie Laleni, Johannes Leugering, RodrigoFernández, Loreto Mateu, Shaown Mojumder, Benjamin Prautsch, Karsten Roscher, Sören Schneickert,Frank Vanselow, Paul Wallbott, Oliver Walter and Nico Weber
📄Paper
📍Conference Room
Wed, July 7, 2021
01:00 TUTORIAL: Workload Analysis with Intel® Simics® Virtual PlatformsSpeaker: Jakob Engblom


More Information here
📍Conference Room
02:39 SESSION: DataflowChair: Xinfei Guo
02:40 Strictly Periodic Scheduling of Cyclo-Static Dataflow Models.Sam Kouteili, Francesca Spagnuolo and Bruno Bodin
📄Paper
📍Conference Room
03:05 Efficient Operator Sharing Modulo Scheduling for Sum-Product Network Inference on FPGAsHanna Kruppe, Lukas Sommer, Lukas Weber, Julian Oppermann, Cristian Axenie and Andreas Koch
📄Paper
📍Conference Room
03:30 A Framework for Fixed Priority Periodic Scheduling Synthesis from Synchronous Data-flow Graphs.Hai Nam Tran, Alexandre Honorat, Shuvra S. Bhattacharyya, Jean-Pierre Talpin, Thierry Gautier, and Loic Besnard
📄Paper
📍Conference Room
03:55 Break📍Beach
04:29 SPECIAL SESSION: Negative ResultsChair: Karol Desnos
04:30 (When) do Multiple Passes Save Energy?Louis Narmour, Tomofumi Yuki and Sanjay Rajopadhye
📄Paper
📍Conference Room
04:55 Dynamic Network selection for the Object Detection task: why it matters and what we (didn't) achieve.Emanuele Vitali, Anton Lokhmotov and Gianluca Palermo
📄Paper
📍Conference Room
05:20 Sharing-Aware Data Mapping in Software Transactional Memory.Douglas Pasqualin, Matthias Diener, André Du Bois and Maurício Pilla
📄Paper
📍Conference Room
05:45 Dead-Ends in FPGAs for Database Acceleration. Anna Drewes, Martin Koppehel and Thilo Pionteck
📄Paper
📍Conference Room
06:10 The Challenge of Classification Confidence Estimation in Dynamically-Adaptive Neural Networks.Francesco Dall'Occo, Andres Bueno Crespo, Jose L. Abellan, Davide Bertozzi and Michele Favalli
📄Paper
📍Conference Room
06:35 Break📍Beach
07:10 Best Paper Award CeremonyChair: Matthias Jung 📍Conference Room
07:14 SPECIAL SESSION: EU ProjectsChair: Jasmin Jahic
07:15 Towards efficient HW acceleration in edge-cloud infrastructures: The SERRANO approach.Aggelos Ferikoglou, Ioannis Oroutzoglou, Argyris Kokkinis, Dimitrios Danopoulos, Efthymios Chondrogiannis, Dimosthenis Masouros, Aristotelis Kretsis, Panagiotis Kokkinos, Emmanouel Varvarigos, Kostas Siozios
📄Paper
📍Conference Room
07:35 Modeling the Scalability of the EuroExa Reconfigurable Accelerators - Preliminary Results.Panagiotis Miliadis, Panagiotis Mpakos, Nikela Papadopoulou, Georgios Gkoumas, and Dionisios Pnevmatikatos
📄Paper
📍Conference Room
07:55 The Known Unknowns: Discovering Trade-offs Between Heterogeneous Code Changes.Christos P. Lamprakos, Charalampos Marantos, Lazaros Papadopoulos, and Dimitrios Soudris
📄Paper
📍Conference Room
08:15 EDRA: A Hardware-assisted Decoupled Access/Execute Framework on the Digital MarketDimitris Theodoropoulos, Andreas Brokalakis, Nikolaos Alachiotis, and Dionisios Pnevmatikatos
📄Paper
📍Conference Room
08:35 Cross-domain modeling of verification and validation workflows in the large scale European research project VALU3S.Thomas Bauer, Behrooz Sangchoolie, David Fürcho, Rupert Schlick, Wolfgang Herzner, Ales Smrcka, Joseba Aguirre, David Pereira, Mustafa Karaca, Ugur Yayan, Bob Hruška, Robert Sicher, Jose Proença
📄Paper
📍Conference Room
08:55 Conference Closing📍Conference Room