You can download the program in PDF format here.

MONDAY JULY 18, 2011
8:30 - 8:50 OPENING (Auditorium)
Luigi Carro, UFRGS, BR -- Andy Pimentel, TU Amsterdam, NL
8:50 - 9:35 KEYNOTE (Auditorium) -- Methods for Design and Implementation of Dynamic Signal Processing Systems
Shuvra S.Bhattacharyya, University of Maryland, US
Chair: Andy Pimentel, TU Amsterdam, NL
9:35 - 9:55 COFFEE BREAK
  PAPER
ID
AUDITORIUM   PAPER
ID
ROOM B   PAPER
ID
ROOM C
9:55 - 11:35   SESSION: Multicore Programming 9:55 - 11:35   SESSION: Energy-Aware and Low-Power Designs 9:55 - 11:35   SESSION: Design Space Exploration 
Chair: Sander Stuijk, TU Eindhoven, NL Chair: Holger Blume, Leibniz University Hannover, DE Chair: John McAllister, ECIT Insitute Queen's University Belfast, UK
9:55 - 10:15 59 On STM Concurrency Control for Multicore Embedded Real-Time Software  9:55 - 10:15 25 Power Adaptive Computing System Design in Energy Harvesting Environment  9:55 - 10:15 50 Design Metrics and Visualization Techniques for Analyzing the Performance of MOEAs in DSE 
Sherif Fahmy, Binoy Ravindran Qiang Liu, Terrence Mak, Junwen Luo, Wayne Luk, Alex Yakovlev Toktam Taghavi, Andy D. Pimentel
10:20 - 10:40 86 Accelerating Collective Communication in Message Passing on Manycore System-on-Chip  10:20 - 10:40 29 Smart Cache: A Self Adaptive Cache Architecture for Energy Efficiency  10:20 - 10:40 70 Architecture Design Space Exploration of Run-Time Scalable Issue-Width Processors 
Stefan Wallentowitz , Marcel Meyer, Thomas Wild , Andreas Herkersdorf Karthik T. Sundararajan, Timothy M. Jones, Nigel Topham Ralf Koenig, Timo Stripf, Jan Heisswolf, Juergen Becker
10:45 - 11:05 76 On the Impact of Dynamic Task Scheduling in Heterogeneous MPSoCs  10:45 - 11:05 44 Power Proportional Characteristics of an Energy Manager for Web Clusters  10:45 - 11:05 68 TCEMC: A Co-Design Flow for Application-Specific Multicores 
Oliver Arnold and Gerhard Fettweis Simon Holmbacka, Sebastien Lafond, Johan Lilius Pekka O. JŠŠskelŠinen, Erno O. Salminen, Carlos S. de La Lama, Jarmo H. Takala, and Jose Ignacio Martinez
11:10 - 11:30 49 Skeleton-based Automatic Parallelization of Image Processing Algorithms for GPUs  11:10 - 11:30 71 Thermal optimization for micro-architectures through selective block replication  11:10 - 11:30 67 Multi-domain transformational design flow for embedded systems 
Cedric Nugteren, Henk Corporaal, Bart Mesman Dionisios Diamantopoulos, Kostas Siozios, Sotiris Xydis and Dimitrios Soudris Kenneth C. Rovers, Marcel D. van de Burgwal, Jan Kuper, Andre B.J. Kokkeler and Gerard J.M. Smit
11:35 - 11:55 COFFEE BREAK
11:55     END OF THE SESSIONS
  AFTERNOON: SOCIAL EVENT - BOAT TOUR
TUESDAY JULY 19, 2011
8:30 - 9:15 KEYNOTE (Auditorium) -- Supercomputing: Past, Present, and a possible future
Alex Ramirez, UPC and BSC, ES
Chair: Jarmo Takala, Tampere University of Technology, FI
  PAPER
ID
AUDITORIUM   PAPER
ID
ROOM B   PAPER
ID
ROOM C
9:15 - 10:05   SESSION: Accelerators 9:15 - 10:05   SPECIAL SESSION: What's next for ESL 9:15 - 10:05   SPECIAL SESSION: 3D Chips: Challenges and Opportunities
Chair: Stephan Wong, TU Delft, NL Chair: Christian Haubelt, University of Erlangen-Nuremberg, DE Chair: Tong Zhang, Rensselaer Polytechnic Institute, NY, US
9:15 - 9:35 6 Dedicated Hardware Accelerators for the Epistatic Analysis of Human Genetic Data  9:15 - 9:35 102 Challenges of Multi- and Many-Core Architectures for Electronic System-Level Design  9:15 - 9:35 31 Analyzing the Performance and Energy Impact of 3D Memory Integration on Embedded DSPs 
Fabio Cancare, Alessandro Marin, Donatella Sciuto Kim Gruttner, Philipp A. Hartmann, Wolfgang Nebel Daniel W. Chang, Nam S. Kim, Michael J. Schulte
9:40 - 10:00 41 Vector Processor Customization for FFT  9:40 - 10:00 106 Integrated Model-Driven Design-Space Exploration for Embedded Systems   9:40 - 10:00 109 Functional Unit Sharing Between Stacked Processors in 3D Integrated Systems 
Bogdan Spinean, Georgi Kuzmanov, Georgi Gaydadjiev Nikola Trcka, Martijn Hendriks, Twan Basten, Marc Geilen, and Lou Somers Demid Borodin, Winston Siauw and Sorin Dan Cotofana
10:05 - 10:25 COFFEE BREAK
10:25 - 11:40   SESSION: Accelerators 10:25 - 11:15   SPECIAL SESSION: What's next for ESL 10:25 - 11:15   SPECIAL SESSION: 3D Chips: Challenges and Opportunities
Chair: Stephan Wong, TU Delft, NL Chair: Christian Haubelt, University of Erlangen-Nuremberg, DE Chair: Tong Zhang, Rensselaer Polytechnic Institute, NY, US
10:25 - 10:45 54 FPGA Based Application Specific Processing for Sensor Nodes  10:25 - 10:45 99 Trends in Embedded Software Synthesis 10:25 - 10:45 111 On-Chip Dynamic Programming Networks Using 3D-TSV Integration 
Teemu NylŠnden, Janne Janhunen, Jari Hannuksela and Olli Silven  Jeronimo Castrillon, Weihua Sheng, Rainer Leupers RaŐed Al-Dujaily, Terrence Mak, Kuan Zhou, Kai-Pui Lam, Yicong Meng, Alex Yakovlev, Chi-Sang Poon
10:50 - 11:10 40 Parametrized Hardware Architectures for the Lucas Primality Test  10:50 - 11:10 101 Software Synthesis in the ESL Methodology for Multicore Embedded Systems  10:50 - 11:10 ** 3DIC Specific Design and CAD 
Adrien Le Masle, Wayne Luk, Csaba Andras Moritz Soonhoi Ha, Hyunok Oh Paul D. Franzon, Thor Thorolfsson, W. Rhett Davis, Samson Melamed
11:15 - 11:35 63 Distributed Resource Management for Concurrent Execution of Multimedia Applications on MPSoC Platforms   
Ahsan Shabbir, Akash Kumar, Bart Mesman, Henk Corporaal
11:40 - 12:00 COFFEE BREAK
12:00 - 13:00 PANEL
13:00     END OF THE SESSIONS
  AFTERNOON: SOCIAL EVENT - TRIP TO PSILIAMOS
WEDNESDAY JULY 20, 2011
  PAPER
ID
AUDITORIUM   PAPER
ID
ROOM B   PAPER
ID
ROOM C
8:30 - 10:10   SESSION: Simulation and Modeling 8:30 - 10:10   SPECIAL SESSION: Adaptive Systems 8:30 - 10:10   SESSION: Memory and Communication Strategies
Chair: Soonhoi Ha, Seoul National University, Republic of South Korea Chair: Gerard J.M. Smit, University of Twente, NL Chair: Bjorne Franke, University of Edinburgh, UK
8:30 - 8:50 28 High Level Quantitative Hardware Prediction Modeling using Statistical methods  8:30 - 8:50 ** Admission Control and Self-Configuration in the EPOC Framework  8:30 - 8:50 57 Scalable ASIP Implementation and Parallelization of a MIMO Sphere Detector 
Roel Meeuws, Carlo Galuzzi and Koen Bertels Steffen Stein, Moritz Neukirchner, Rolf Ernst Esther P. Adeva, Bjorn Mennenga, Gerhard Fettweis
8:55 - 9:15 36 Removal of Unnecessary Context Switches from the SystemC Simulation Kernel for Fast VP Simulation  8:55 - 9:15 ** Mapping of Modal Applications given Throughput and Latency Constraints  8:55 - 9:15 48 Using SDRAMs for two-dimensional accesses of long 2n × 2m-point FFTs and transposing 
Kun Lu, Daniel Muller-Gritschneder, Ulf Schlichtmann Stefan J. Geuns, Joost P.H.M. Hausmans, Marco J.G. Bekooij Stefan Langemeyer, Peter Pirsch, Holger Blume
9:20 - 9:40 69 A Novel ADL-based Compiler-Centric Software Framework for Reconfigurable Mixed-ISA Processors  9:20 - 9:40 ** Heterogeneous and Runtime Parameterizable Star-Wheels Network-on-Chip  9:20 - 9:40 87 On-Chip Network Resource Management Design and Validation 
Timo Stripf, Ralf Koenig, Juergen Becker Diana Gohringer, Oliver Oey, Michael Hubner, Jurgen Becker Francesco Bruschi, Antonio Miele, Vincenzo Rana
9:45 - 10:05 33 ADL-Based Specification of Implementation Styles for Functional Simulators  9:45 - 10:05 ** Adaptive resource allocation for streaming applications  9:45 - 10:05 15 Breaking the Bandwidth Wall in Chip Multiprocessors 
David A. Penry and Kurtis D. Cahill Timon D. ter Braak, Hermen A. Toersche, Andre B.J. Kokkeler, Gerard J.M. Smit Augusto Vega, Felipe Cabarcas, Alex Ramirez, Mateo Valero
10:10 - 10:30 COFFEE BREAK
10:30 - 12:35   SESSION: Simulation and Modeling 10:30 - 11:20   SPECIAL SESSION: Adaptive Systems 10:30 - 12:35   SESSION: Memory and Communication Strategies
Chair: Carlo Galuzzi, TU Delft, NL Chair: Gerard J.M. Smit, University of Twente, NL Chair: Georgi Gaydadjiev, TU Delft, NL
10:30 - 10:50 4 A Performance Estimation Flow for Embedded Systems with Mixed Software/Hardware Modeling  10:30 - 10:50 ** Composable Power Management with Energy and Power Budgets per Application  10:30 - 10:50 52 Instruction Buffer with Limited Control Flow and Loop Nest Support 
Joffrey Kriegel, Alain Pegatoquet, Michel Auguin, Florian Broekaert Andrew Nelson, Anca Molnos, Kees Goossens Vladimir Guzma, Teemu Pitkanen, Jarmo Takala
10:55 - 11:15 5 Calibration and Validation of Software Performance Models for Pedestrian Detection Systems  10:55 - 11:15 ** Scenario-Aware Dataflow: Modeling, Analysis and Implementation of Dynamic Applications  10:55 - 11:15 32 Optimizing Wait-States in the Synthesis of Memory References with Unpredictable Latencies 
Rainer Kiesel, Martin Streubuhr, Christian Haubelt, Otto Lohlein , and Jurgen Teich Sander Stuijk, Marc Geilen, Bart Theelen, Twan Basten Yosi Ben Asher, Ron Meldiner, Nadav Rotem
  11:20 - 12:35   SESSION: Image and Video Processing  
  Chair: Olli Silven, University of Oulu, FI
11:20 - 11:40 77 Scalable Multi-Core Simulation Using Parallel Dynamic Binary Translation  11:20 - 11:40 81 A Hardware Accelerated Configurable ASIP Architecture for Embedded Real-Time Video-Based Driver Assistance Applications  11:20 - 11:40 84 A Kernel Interleaved Scheduling Method for Streaming Applications on Soft-core Vector Processors 
Oscar Almer, Igor Bohm , Tobias Edler von Koch , Bjorn Franke , Stephen Kyle , Volker Seeker Gregor Schewior, Holger Flatt, Carsten Dolar, Christian Banz, and Holger Blume Chengwei Zheng John McAllister and Yun Wu
11:45 - 12:05 37 Fully-Automatic Derivation of Exact Program-Flow Constraints for a TighterWorst-Case Execution-Time Analysis 11:45 - 12:05 9 Task-based Parallel H.264 Video Encoding for Explicit Communication Architectures  11:45 - 12:05 56 Multicore Communications API (MCAPI) implementation on an FPGA multiprocessor 
Amine Marref Michail Alvanos, George Tzenakis, Dimitrios S. Nikolopoulos, and Angelos Bilas Lauri Matilainen, Erno Salminen, Timo D. HŠmŠlŠinen and Marko HŠnnikŠinen
  12:10 - 12:30 88 High Throughput and Scalable Architecture for Unified Transform Coding in Embedded H.264/AVC Video Coding Systems  12:10 - 12:30 82 MOVE-Pro: a Low Power and High Code Density TTA Architecture
Tiago Dias, Sebastian Lopez, Nuno Roma, Leonel Sousa Yifan He, Dongrui She, Bart Mesman, Henk Corporaal
12:35 - 12:55 COFFEE BREAK
12:55 - 13:55 PANEL
13:55 - 14:10 CLOSING (Auditorium)
14:10     END OF THE CONFERENCE
  EVENING: SOCIAL EVENT - GALA DINNER
THURSDAY JULY 21, 2011
  MORNING-AFTERNOON: SOCIAL EVENT - HIKING ON THE MOUNTAINS